Jak snadno vyčistit zelené jezírko? Bakterie fungují skvěle!

Jak snadno vyčistit zelené jezírko? Bakterie fungují skvěle!

Štrbské pleso16x9

Obr.1 - Štrbské pleso po vyčištění bakteriemi

Bakterie jsou nejefektivnějším způsobem vyčištění jezírka. Přidáním bakterií výrazně urychlíte rozklad organické hmoty v jezírku a voda se krásně vyčistí. Díky bakteriím bude vaše jezírko opět okrasou vaší zahrady.

 

Jak to funguje?

rybníkB

 

Je to velice jednoduché. Vaše jezírko obsahuje přirozeně se vyskytující bakterie, které pomáhají rozkládat organický odpad. Přidáním přírodních bakterií zvýšíte obsah bakterií ve Vašem jezírku, a tím i velmi výrazně zrychlíte rozklad organického odpadu. 90% organického odpadu (bahno) je tvořeno z uhlíku, kyslíku a vodíku, které se ve vodě vyskytují ve sloučeninách. Tyto sloučeniny bakterie neustále rozkládají na jednodušší a jednodušší látky. Nakonec je rozloží na vodu a zanedbatelné množství plynů. Veškeré bakterie taktéž potřebují ke svému růstu a množení fosfor, přidáním bakterií tedy snižujete i obsah celkového fosforu ve vodě, čímž velmi usnadňujete vytvoření biologické rovnováhy v jezírku. Taktéž zabraňujete růstu řas a sinic, které díky nízkému obsahu živin ve vodě nemají potravu.

 

Chytré bakterie

kachna16x9

 

Jedná se o speciální bakterie, které jsou schopny si samy vyhledávat potravu. Potravu pro bakterie tvoří rozkládající se zbytky rostlin, listí, krmiva, exkrementů, pylu, atd. Bakterie jsou zcela neškodné pro živé rostliny a živočichy. Ve vodě se můžete bez obav koupat, zvířata mohou vodu pít, vylovené ryby lze okamžitě konzumovat.

 

Biologická rovnováha v jezírku

leknin16x9

 

Biologická rovnováha vody je stav, kdy je voda schopna sama sebe čistit. Pokud jezírko obsahuje vysoké množství organických usazenin, zvyšuje se množství živin ve vodě a snižuje množství kyslíku. Může docházet k úhynu ryb, k růstu sinic, řas a k zelenání vody. Přidáním bakterií posílíte vytvoření biologické rovnováhy. Sníží se vrstva organického bahna na dně jezírka, voda se pročistí a ryby budou mít více kyslíku.

 

Využití bakterií

Štrbské jezero 2 16x9

Obr. Čisté Štrbské pleso - foto: Luboš Houska

Rozsah použití bakterií je od malých zahradních jezírek, přes koupací biotopy a chovné rybníky až po vodní plochy s nejvyšším stupněm ochrany přírody. Takto jsme vyčistili i Štrbské pleso v Tatrách, kde se použitím bakterií zvýšila průhlednost z 0,5 metru na 7 metrů. Při realizaci zakázek pro Český rybářský svaz dosahujeme úbytku organického bahna až 30 cm za rok. Na naše reference se můžete podívat ZDE.