Jak nastartovat jezírko po zimě

Jak po zimě nastartovat jezírko 

Aby se jezírko ukázalo v plné kráse a abychom zabezpečili vhodné podmínky pro ryby a rostliny v jezírku, je potřeba se o něj na jaře dobře postarat. Proto vám přinášíme několik tipů, jak jezírko po zimě nastartovat.

jezirko na jare

 

Vyčistit jezírko

Ačkoliv voda v jezírku na povrchu zamrzne, nezamrzne v jezírku vše. Ryby v průběhu celé zimy produkují odpad, organické materiály (listí atd.) se neustále rozkládají a vítr přináší do jezírka další nečistoty. Proto je potřebné na jaře jezírko vyčistit a zbavit se organických nečistot (listí, výkaly ryb…) ze dna. Můžete použít jezírkový vysavač, mnohem jednodušší je však aplikovat bakteriální přípravek, který výrazně snižuje množství organických usazenin na dně a voda se stává průzračnější v celém vodním sloupci.

K čištění jezírka patří i výměna vody. Je důležité vědět, že není dobré vyměnit všechnu vodu. Narušili bychom rovnováhu a biologické procesy v jezírku. Nejlepší je vyměnit 50% vody a toto množství doplnit stejným množstvím vody stejné teploty, přičemž voda nesmí obsahovat chlor ani žádné těžké kovy (pozor na měděné okapy – voda, která jimi proteče, nepatří v žádném případě do jezírka).

Vodní rostliny

Když se rozpustí v jezírku poslední zbytky ledu, je načase zkontrolovat vodní rostliny a postarat se o ně. U rostlin, které zimovaly v jezírku (trávy, orobinec..), musíme dát pozor na to, aby jejich listy nezůstaly pod hladinou vody, protože by mohlo dojít k jejich uhnití. Proto rostliny seřízneme těsně nad hladinou. Zkontrolujeme i lekníny, zda jim něco nebrání v růstu zda přezimovaly v pořádku. Rostliny, které přezimovaly v chladné místnosti, můžeme vrátit zpět do jezírka. Je ovšem potřeba myslet na mrazíky, které se ještě mohou vyskytnout.

Ryby

Nejtěžší to zjara mají ryby. Jejich organismus je po zimě oslabený a ryby jsou náchylnější na různá onemocnění. Největší nebezpečí představují parazitující živočichové, viry a bakterie. Nepříjemné jsou i jarní virémie. Ryby proto potřebují pomoci přípravkem, který zlepší jejich imunitu a pomůže jim lépe odolat chorobám a škůdcům a podpoří jejich trávící cyklus. Přípravek „BactiLB – laktobakterie do jezírek“ působí jako prevence před napadením patogeny, zabraňuje jarním virémiím, lečí ryby při infekčních onemocněních a podporuje správný trávící cyklus. Přípravek je vhodné používat během celého roku, protože pomáhá rybám zabezpečit správnou životosprávu, zvyšuje jejich obranyschopnost a potlačuje výskyt metabolických poruch.

Ryby je po zimě vhodné začít krmit po malých dávkách až tehdy, kdy voda dosáhne 10-12°C, to znamená v době, kdy se rybám postupně rozbíhá metabolismus. V tomto čase potřebují ryby klid, není žádoucí je stresovat například lovením do podběráku atd.

Spuštění filtrace

Důkladně vyčištěnou filtraci a ostatní technologie můžeme do jezírka instalovat až v době, kdy už nehrozí žádné přízemní mrazy. Je důležité zkontrolovat všechna těsnění a hadice, aby nedocházelo ke zbytečným ztrátám vody.

Pokud jsme vykonali všechny výše uvedené kroky, je vhodné jezírko nastartovat tím správným směrem. Použitím přípravku „Bacti JS – startovací bakterie do jezírka“ zajistíme nastartování přírodních procesů po zimě, zlikvidujeme organické usazeniny na dně, odstraníme kal, řasy, sinice a nežádoucí fosfor, zprůchodníme filtry a zvýšíme množství rozpuštěného kyslíku ve vodě, což v kombinaci s laktobakteriemi vytvoří vhodné podmínky pro celý ekosystém jezírka.

Všechny vodní organismy (ryby, rostliny, mikroorganismy) potřebují určitý čas, než dosáhnou vzájemné symbiózy. Proto je potřeba i určité trpělivosti, než se jezírko a život v něm ustálí.

 

 

 

 

 

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení