Urychlení kompostování

Jak správně kompostovat a využít urychlovač kompostu?

 

Založení kompostu

Chcete si na své zahrádce založit kompost? Protože kompost je výborným řešením, jak si na své zahrádce vytvořit hnojivo pro vaše stromy a rostliny. V naší rubrice rady a tipy se Vám budeme snažit příblížit několik rad a tipů pro správné založení kompostu na Vaší zahradě.

 

Co do kompostu nepatří

Vyvarujte se plnění kompostu surovinami jako jsou piliny z dřevotřísky, citrusové plody, tráva ze závadového prostředí – od silnice apod. Dále se jedná o plevel v květu nebo jeho oddenky, nemocné rostliny či jejich části nebo zbytky z kuchyně v podobě masa, kostí, oleje či mléka

Co do kompostu patří

Do kompostu patří tráva, s použitím Bacti UK i větší množství čerstvě posečené trávy, sláma, drcená kůra a drcené větvě stromů, štěpka, popel ze dřeva, listí ovocných stromů, chlévský hnůj, zahradní zemina. Vhodný je i odpad z kuchyně v podobě zbytků zeleniny, ovoce, skořápek apod.

 

Praxí je ověřené, že standardní kompost při dodržení optimálních podmínek vyzraje během jednoho roku. S prostředkem Bacti UK se tato doba zkrátí přibližně o polovinu. Přípravek Bacti UK také maximalizuje hnojné hodnoty Vašeho kompostu.

 

Přípravky do kompostu >>>ZDE<<< 

 

Jak, kdy a kde kompost založit

  • Kompost zakládáme nejlépe na podzim, na místě v polostínu nebo stínu, nejlépe pod stromy. Důvodem je ochrana kompostu před slunečním zářením a větrem, a tím k vysychání kompostu.
  • Z důvodu lepší manipulace se snažte kompost zakládat do nádob nebo jej alespoň ohraničit dostatečně širokým pásem třeba z plastu. Ohraničený kompost pomaleji vysychá a aplikovaný prostředek Vám z něho při aplikaci nevyteče.
  • Prvním, podkladním materiálem pro kompost může být drcená kůra, sláma nebo větvičky stromů.
  • Následně můžeme začít přidávat jednotlivé kompostovatelné materiály - sláma, listí ovocných stromů, chlévský hnůj, zbytky zeleniny. 
  • Kompost se snažte udržet dostatečně vlhký v celém jeho průřezu. Zkoušku optimální vlhkosti můžeme provést například tak, že do dlaně nabereme kompostovaný materiál, v dlani jej zmáčkneme a mezi prsty by měly objevit malé kapky vody. Po otevření dlaně s materiálem by měl zůstat materiál ve stlačeném stavu. Jako nežádoucí se jeví, když z ruky teče voda - kompost je příliš vlhký. Pokud se nám po otevření dlaně materiál rozsype, kompost je příliš suchý. Pokud bude kompost suchý, nebude Vám zrát a postupně vymřou veškeré mikroorganizmy a bakterie zaručující optimální zrání.
  • Důležitý je přísun vzduchu. Proto je vhodné kompost občas proházet nebo prokypřit. Je to důležité pro život mikroorganismů a bakterií, které jsou do kompostu přidávány použitím výrobku Bacti UK. Špatný přísun vzduchu vede ke špatnému zrání kompostu, silném zpomalení zrání a jeho nevyužitelnosti.
  • Nezapomeňte ani na různorodou velikost jednotlivých materiálů, kterými plníte kompost. Dochází tím k provzdušnění a dobrému zrání kompostu.

 

Na konec je důležité Vás upozornit na pozorné přečtení návodu k použití prostředku Bacti UK.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení