Bakterie do nádrží na vodu

Jak snadno vyčistit nádrž na dešťovou vodu? Bakterie fungují skvěle!

nadrz-s-vodou-a-konvi-fot-shutterstock_1129232156-Dolgikh-Dmitry (3)

 

Bakterie jsou nejefektivnějším způsobem vyčištění retenčních nádrží na dešťovou vodu. Přidáním bakterií výrazně urychlíte rozklad organické hmoty v nádrži a voda se krásně vyčistí a přestane smrdět.

Díky bakteriím bude vaše nádrž opět čistá a nebude zapáchat.

 

Jak to funguje?

rybníkB

 

Je to velice jednoduché. Vaše nádrž obsahuje přirozeně se vyskytující bakterie, které pomáhají rozkládat organický odpad. Přidáním přírodních bakterií zvýšíte obsah bakterií ve Vaší nádrži, a tím i velmi výrazně zrychlíte rozklad organického odpadu. 90% organického odpadu (pyly, prachy, listí, atd.) je tvořeno z uhlíku, kyslíku a vodíku, které se ve vodě vyskytují ve sloučeninách. Tyto sloučeniny bakterie neustále rozkládají na jednodušší a jednodušší látky. Nakonec je rozloží na vodu a malé množství plynů. Veškeré bakterie taktéž potřebují ke svému růstu a množení fosfor, přidáním bakterií tedy snižujete i obsah celkového fosforu ve vodě. Taktéž zabraňujete růstu řas a sinic, které díky nízkému obsahu živin ve vodě nemají potravu. Bakterie tedy rozloží veškeré organické zbytky. Díky jejich rozložení se voda opět vyčistí a přestane zapáchat!

 

Chytré bakterie

kachna16x9

 

Jedná se o speciální bakterie, které jsou schopny si samy vyhledávat potravu. Díky tomu jsou velmi účinné i v prostředí s velmi nízkým množstvím živin ve vodě. Pro svůj pohyb využívají bičík, kterým se výrazně liší například od bakterií do septiků nebo domovních čističek. Jedná se o jedny z "nejchytřejších" bakterií, které známe. Potravu pro bakterie tvoří rozkládající se zbytky rostlin, listí, pylu, atd. Bakterie jsou zcela neškodné pro živé rostliny a živočichy.

 

Biologická rovnováha v nádrži

leknin16x9

 

Biologická rovnováha vody je stav, kdy je voda schopna sama sebe čistit. Pokud nádrž obsahuje byť jen malé množství organických usazenin, zvyšuje se množství živin ve vodě a snižuje množství kyslíku. Díky tomu ještě více klesá schopnost vody v nádrži se čistit. Tyto faktory vedou tomu, že organické znečištění začne v nádrži hnít a díky tomu voda začne smrdět. Přidáním bakterií se výrazně zvýší množství kyslíku v nádrži a s násobně vyšším množstvím bakteriím je možné organické znečistění rozložit a zlikvidovat. Taktéž se ve vodě vytvoří biologická rovnováha, kterou bakterie udržují. Udržení této rovnováhy díky bakteriím je možné i u podzemních nádrží bez slunečního svitu.

 

Využití bakterií

Štrbské jezero 2 16x9

Obr. Čisté Štrbské pleso - foto: Luboš Houska

Rozsah použití bakterií pro nádrže je velmi široký. Lze jej použít na všechny typy nádrží. Bakterie lze použít od malých nádrží např. ze skleníků, přes retenční nádrže u rodinných domů až po průmyslové nádrže pro stovky metrů krychlových. Bakteriální přípravky lze použít  jak pro podzemní, tak pro nadzemní nádrže, které jsou ve styku se slunečním zářením. Veškeré přípravky pro nádrže na dešťovou vodu jsou 100% přírodní produkty, které lze libovolně předávkovat - jsou zcela neškodné vůči přírodě i živočichům. Vodu ošetřenou bakteriálními přípravky mohou zvířata pít.